Przejdź do treści

ścieżka dostępu

Jesteś tutaj Strona główna > Forum absurdów

Forum wyszukaj na forum

 
awatar_uzytkownika_o_nazwie :'jacekm'
jacekm Postów na forum - 102

Zamówienia publiczne- absurdalne dokonywanie wyboru

2011-09-19 09:30:03
Tagi: Brak tagów
Jednym z największych absurdów w branży telekomunikacyjnej,realizowanych w ramach środków unijnych jest sposób wyboru koncepcji realizacji inwestycji wartych często setki milionów złotych.
W branży architektonicznej wybór koncepcji a tym samym i projektu realizowany jest na zasadzie powszechnego konkursu . Firmy, architekci niezależni ,zgłaszają swoje propozycje realizacji określonej inwestycji w postaci wizualizacji i tzw. koncepcji wstępnej, określającej wstępnie kształt i wartość zamówienia, co daje Zamawiającemu możliwość wyboru najkorzystniejszego rozwiązania spośród wielu, w drodze wzajemnego porównania . Dobrym przykładem mogą być np. stadiony na Euro 2012.
Niestety w branży telekomunikacyjnej zapomniano o tym bardzo ważnym argumencie. Zamawiający skazują się na koncepcję , projekt o nieznanym kształcie, wybierając firmę która oferuje najniższe wynagrodzenie za zamówienie. Zamawiający w ten sposób odbiera sobie możliwość zweryfikowania wartości tej koncepcji przez proste porównanie rozwiązań zastosowanych w opracowaniach konkurencyjnych.
W efekcie okazuje się że przedstawiona koncepcja końcowa jest zwykłą modyfikacją, powieleniem innej koncepcji która dość mgliście określa przedmiot realizacji. Często z uwagi na liczne braki jest trudna do zweryfikowania od strony technicznej i ekonomicznej.
Czy naprawdę dla Zamawiającego reprezentowanego przez władze publiczne są to tak duże pieniądze aby zapłacić 3-5 wykonawcom wyłonionym w drodze konkursu, za wykonanie wstępnej koncepcji na projekt dla inwestycji wartych miliony i na tej podstawie dokonać wyboru rozwiązania najbardziej optymalnego, elastycznego? Dlaczego w tym kraju wciąż najważniejsze są układy, a nie docenia się inteligencji, pomysłowości, solidności, nie daje się szansy młodym inżynierom którzy mogą wnieść wiele dobrego dla rozwoju tego sektora ?

przeczytaj_tresc_ponownie